Tarihçe

1948 yılında İstanbul'da başlayan ve bugün tüm dünyada devam eden yolculuğumuza tanık olun.

AYVAZ KURULDU

1940'lı yılların sonları… İkinci Dünya Savaşı'nın dünya çapında ekonomik, siyasi ve sosyal etkilerinin devam ettiği yıllar. Türkiye Ticaret Kongresi'nin etkisiyle Türkiye'de ekonominin kurallarının yeniden yazıldığı yıllar. İşte böyle bir dönemde Ayvaz, 1948 yılında İstanbul'da küçük bir imalathane olarak yolculuğuna başladı.

İLK SATIŞ MAĞAZASI

Ayvaz 1950'li yıllarda işini geliştirmeye devam etti. 1950'li yılların sonlarında İstanbul Mercan semtinde Uzun Çarşı Caddesi'nde 6 metrekarelik bir satış mağazası açıldı. 60'lı yıllarda gemi sektöründe kullanılan vanaların üretimine başlandı. Emniyet vanaları, buhar vanaları, basınç düşürücü vana gövdeleri, termostatik vana gövdeleri ve çek vanalar gibi endüstride kullanılan çeşitli vana çeşitleri üretilmeye başlandı.

PERŞEMBE PAZARI YILLARI

Ayvaz, daha fazla müşteriye ulaşmak amacıyla 1965 yılında Perşembe Pazarı'nda satış mağazası açtı ve ürün yelpazesini genişletmeye devam etti.

PERŞEMBE PAZARI'NIN İKİNCİ MAĞAZASI

1975 yılında ailenin ikinci kuşak üyeleri şirketin yönetimini devraldı ve şirketi büyütmeye devam etti. Üretim alanı 80 metrekareden 150 metrekareye çıkarıldı. Perşembe Çarşısı'ndaki ikinci satış mağazası 1980'li yıllarda açıldı. Ayvaz, 80'li yılların başında ülke çapında tanınan bir marka olmaya başladı.

ÜRÜN GAMI GENİŞLİYOR

Ayvaz bu yıllarda teknik tesisat malzemeleri üretimine ağırlık verdi. Kompansatörler Fransız Calorstat firmasının lisansı ile EJMA'ya tam uygun olarak tasarlanıp üretilmeye başlandı. 1982 yılında Fantini Cosmi lisansı ile Seviye Kontrol Cihazları üretimine başlamıştır. Bir yıl sonra Ayvaz, Kondenstop üretimi için de uluslararası patent almıştır.

AVCILAR ÜRETİM TESİSİ

Piyasadan gelen yoğun talebi karşılamak amacıyla 1984 yılında Avcılar'da bir bina satın alınarak burası üretim tesisine dönüştürüldü.

Türkiye'nin ilk paslanmaz çelik esnek metal hortumu burada üretilmeye başlandı.

SAMSON İLE İŞBİRLİĞİ

Samson A.G. Almanya ve Ayvaz birlikte üretime başladı.

İLK İHRACAT

Ayvaz ilk ihracatını 1988 yılında Suudi Arabistan'a satılan Kompansatörlerle gerçekleştirdi. Bu adımı, İtalya'nın doğalgaz hortumu talebini karşılamak amacıyla yapılan diğer ihracatlar izledi.

BAYİ AĞI GENİŞLETİLDİ

Türkiye genelinde bayi ağı özellikle 90'lı yıllardan itibaren genişletilmiştir. Bayilere yönelik eğitimler de başladı.

HADIMKÖY ÜRETİM TESİSİ

90'lı yıllarda Avcılar'daki üretim tesisine sığmamaya başlayan Ayvaz, 1994 yılında daha büyük hedeflere ulaşmak için Hadımköy'de bir arsa satın aldı. Zamanla bu arsa üzerinde 1 kat üzerine modern bir fabrika ve idari bina inşa edilmeye başlandı. 7.500 metrekarelik alan.

Halen Ayvaz'ın merkez üretim tesisi olan bu bina o yıllardan beri gelişme göstermektedir.

BULGARİSTAN FABRİKASI

Ayvaz-N Firması 2010 yılında özellikle Avrupa'dan gelen esnek metal hortum taleplerine cevap vermek amacıyla kurulmuştur. İsperih ilçesi sanayi bölgesinde 7.000 m2 alan üzerinde kendine ait üretim üssü, depo ve yönetim binası bulunmaktadır.

“Ayvaz N” yenilikçi, yüksek kaliteli ekipmanlarla, dünya çapında kabul görmüş standartlara uygun yeni nesil otomatik hatlarla ve kaynak makineleriyle donatılmıştır.

EURO-QUALIFLEX (AEQ) ÜYESİ

Ayvaz, Avrupa'nın önde gelen esnek metal eleman üreticilerinin birliği olan Association Euro-Qualiflex'e (AEQ) üye oldu.

POLONYA VE ÇİN FABRİKASI

Polonya ve Çin'deki üretim tesisleri 2015 yılında açıldı.

Ayvaz Polonya, Doğu Avrupa'dan gelen taleplere hızlı yanıt verebilmek amacıyla açıldı. Olewin kasabasının sanayi bölgesinde 1.500 m2 alan üzerinde kendi üretim üssü, deposu ve yönetim binası bulunmaktadır.

Ayvaz Çin, Uzak Doğu, Asya Pasifik ve Çin'den gelen taleplere odaklanıyor. Cixi sanayi bölgesinde 3.000 m2 alan üzerinde kendi üretim üssü, deposu ve yönetim binası bulunmaktadır.

AEQ İDARİ KONSEYİ

Ayvaz, Euro-Qualiflex (AEQ) Yönetim Kurulu üyesi oldu.