Biogaz Enerji

Biyogaz, ölü bitki ve hayvan artıkları, hayvan dışkıları ve evsel atıklar gibi organik atıkların gaz yakıta dönüştürülmesiyle gerçekleştirilen tam bir yenilenebilir Enerji üretim tekniğidir.

BİOGAZ ENERJİ NEDİR?

Biyogaz, ölü bitki ve hayvan artıkları, hayvan dışkıları ve evsel atıklar gibi organik atıkların gaz yakıta dönüştürülmesiyle gerçekleştirilen tam bir yenilenebilir Enerji üretim tekniğidir.

Biyogaz, hafif ve O2 bakımından zengin organik hammaddenin anaerobik sindirimi veya fermantasyonu ile üretilir. Biyogaz her ülkede her türlü ısıtma amacıyla yakıt olarak kullanılabilir. Aynı zamanda anaerobik çürütücülerde elektrik ve buna bağlı olarak ısı üretiminde yakıt olarak kullanılır. Biyogaz da doğal gaz gibi sıkıştırılabilir ve motorlu taşıtlara güç sağlamak için kullanılabilir.

Biyogaz Üretimi

Biyogaz üretim sürecinde ham madde toplanır ve sıvı halde karıştırılır. Bu sıvı atık hava geçirmez bir tankta ısıtılır. Atıkta bulunan bakteriler 35°C ile 55°C arasında aktive olur. Aktifleşen bakteriler metan yani başta ısıtma ve elektrik üretimi olmak üzere çeşitli amaçlarla kullanılabilen yenilenebilir enerji olan metan üretmeye başlıyor.

BİYOGAZ ENERJİSİ İÇİN NELER YAPIYORUZ

Gerekli biyogaz üretim süreci olan fermantasyonun uygun ısıtma uygulamasına ihtiyacı vardır. Klasik biyogaz sistemleri, üretim tankının etrafında dönen sert borularla tamamlanmaktadır. Ancak plastik borular difüzyon ve ısı transfer kapasitesi sorunlarını da beraberinde getiriyor. Rijit borular yerine oluklu paslanmaz çelik hortumlarımızı kullanmamızın temel amacı sistemin verimliliğini arttırmaktır.

Fermantasyon ısıtma hattını beslemek için de kullanılan motor soğutma suyu, sıkıştırma motorundan tanka açık olarak ortama taşınır veya toprak altına gömülür. Ayvaz ayrıca AD üretim tanklarının ısıtma boru hatlarına ısıl genleşmeyi dengelemek amacıyla paslanmaz çelik körüklü kompansatörler de üretmektedir.

Ayvaz özel tasarım egzoz körükleri, CHP ünitelerinin egzoz sistemlerinde de kullanılmaktadır (Kombine ısı ve güç)

BİOGAZ ENERJİ ÜRÜNLERİ

Ayvaz Biyogaz Enerjisi için farklı tipte ürünler sunmaktadır.