Kompansatörler

50 yıllık Kompansatör üretim deneyimine dayanan uzmanlık ve güçlü çözümler.

KOMPANSATÖR NEDİR?

Kompansatörler, boru hatlarının sıcaklık etkisiyle genleşmesi veya büzüşmesini kompanse eden ve tesisatta oluşan titreşimleri gideren esnek elemanlardır. Sismik etkilerden kaynaklanabilecek genleşme, daralma ve hareketlerin kompanse edilmesi açısından bakıldığında, hattın ve ekipmanların sağlıklı ve güvenli çalışması için kritik niteliğe sahiptir.

Boru hattının özelliğine göre, kompanse edilecek hareket "eksenel", "yanal" veya "açısal" olabilir. 

Ayvaz, standart metal kompansatörlerden son derece karmaşık özel kompansatörlere uzanan geniş bir yelpazede; müşterilerine onlarca farklı tip, çap, bağlantı ve özellikte çözümler sunar. Ayvaz ürün gamında metal körüklü, kauçuk ve bez kompansatörler yer almaktadır.

DÜNYA ÇAPINDA KOMPANSATÖR ÜRETİCİSİ

Türkiye'nin ilk kompansatör üreticisi ve Avrupa'nın en büyük beş kompansatör üreticisinden biri olan Ayvaz, bu alanda zengin bir ürün gamına sahiptir.

DAHA YAKINDAN BAKIN

Sayısal verilerimize bakarak bizi daha yakından tanıyın:

MÜHENDİSLİK

Ayvaz, metal körükler EJMA kodlamasına (10. baskı) göre tasarlanmıştır. EJMA kuralları, takviyesiz, takviyeli veya toroidal, iç veya dış basınca ve döngüsel yer değiştirmeye maruz kalan tek veya çok katmanlı körük genleşme derzleri için geçerlidir.

Körük tek veya birden fazla aynı şekilde oluşturulmuş kıvrımlardan oluşacaktır. Bir genleşme bağlantısının belirtilen tasarım basıncı, sıcaklık ve eksenel yer değiştirmeye uygunluğu, EJMA'da açıklanan yöntemlerle belirlenecektir. Metal genleşme derzlerinin inşaatı EN14917:2012 Avrupa standardına ve PED 2014/68/EU gerekliliklerine uygun olarak tamamlanmıştır.

Ayvaz, Avrupa standartlarının yanı sıra, ASME standartlarına, Bölüm VIII div 1 ve div 2'ye (U damgası, U2 damgası) göre metal kompansatörlerin tasarımı ve üretimi ile de ilgilenmektedir.

  • DN15-DN 7000
  • 150 barg'a kadar tasarım basıncı
  • Malzemeler: Duplex, Incoloy, Inconel, Hastelloy, Titanyum, Tantal kaplama vb. dahil olmak üzere tüm paslanmaz çelikler ve yüksek alaşımlı paslanmaz çelikler.
  • Tasarım kodları: EN 14917, EJMA, AD 2000, EN 13445, ASME Sec.VIII Div I&II dahil tümü
DAHA FAZLA BİLGİ

KOMPANSATÖRLERİMİZİN KALİTESİ

Her türlü çalışma koşulunda maksimum hizmet ömrü sunacak şekilde ürettiğimiz kompansatörlerimiz, dünya çapında kalite sertifikasyonlarına sahiptir.

SEKTÖRLER

İNŞAAT

MOTOR & ARAÇLAR

DENİZCİLİK

ENDÜSTRİ

PETROL & GAZ

REFERANSLAR

Prestijli projelerde Ayvaz imzası

50 yılı aşkın süredir kompansatör üretimi yapan Ayvaz, ürün gamına eklediği yeni çözümler ve yeni yatırımlarla faaliyet alanını her geçen gün genişletmeye devam ediyor. Ayvaz'ın kompansatörleri bugün dev petrokimya tesislerinden hidroelektrik santrallerine kadar farklı sektörlerdeki binlerce projede güvenle yer alıyor. 

Ayvaz, Avrupa'nın önde gelen esnek metal hortum ve kompansatör üreticilerinden oluşan Euro-Qualiflex (AEQ) birliğinin üyesidir. Yüksek üretim tecrübesi ve kalite anlayışı sayesinde Ayvaz bugün 100'den fazla ülkeye ürün ve çözümlerini ihraç ediyor.

DAHA FAZLA

HİZMETLERİMİZ

MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ

Karmaşık spesifikasyonlar ve gelişmiş teknik çözümlerle çalışmaya alışığız ve hizmetimizin bir parçası olarak CAD, 3D parametrik tasarım ve boru gerilim analizi sağlıyoruz.

YERİNDE HİZMETLER

Kompansatörlerin montajı karmaşık olduğu için bu süreç deneyimli kişilerle yürütülmelidir. Bu noktada, uzmanlığımız ve tavsiyelerimizle dünya çapındaki iş ortaklarımızın daima yanındayız. Kompansatör tasarlamanın ve üretmenin yanı sıra, her türlü saha çalışmasında müşterilerimize yardımcı olan deneyimli bir servis ekibimizle aşağıdaki hizmetleri sunuyoruz:

  • Tam kurulum
  • Kurulumun denetimi
  • Onarım/yenileme

ACİL & HIZLI HİZMET

Üretiminizin durma riski varsa, sisteminize acil müdahale edilmesi gerekiyorsa "standart üretim ve teslimat süreçleriyle" zaman kaybedemezsiniz. Bu noktada Ayvaz sizlere "Hızlı Hizmet" adını verdiği özel bir seçenek sunuyor. Bu sayede dünyanın neresinde olursanız olun ihtiyacınız olan ürüne en hızlı şekilde, sıra beklemeden sahip olursunuz.

Örnek Olay: Buharlaştırıcı Körüklerin Yerinde Onarımı

Deforme olmuş körüğün çıkarılması

Deforme olmuş körüğün çıkarılması

Mevcut körük deniz suyu korozyonu nedeniyle deforme olmuştur

Buharlaştırıcı arterin içindeki körük çıkarıldı

Buharlaştırıcı arterin içindeki körük çıkarıldı

Kaynak alanlarının temizlenmesi

Kaynak alanlarının ve buharlaştırıcı gövdesinin temizlenmesi

Kaynak alanlarının ve buharlaştırıcı gövdesinin temizlenmesi

Kapaklı körüğün montajı

Kapaklı körüğün alın kaynağı

Kapaklı körüğün kaynağı

Kapaklı körüğün montajı

Kapaklı körüğün yaka kaynağı

Kaynakların LPT Kontrolü

Buharlaştırıcının devreye alınması

Basınç testi

Ayvaz Saha Ekibi

TALEP FORMU

Formumuzu kullanarak ürün taleplerinizi bize iletin, size hemen geri dönelim.